Ana Sayfa / Bilgi Birikimi / Banka Emlak Kredisinde Sigorta Masrafı

Banka Emlak Kredisinde Sigorta Masrafı

Bir bankadan konut kredisi kullanacaksınız beraberinde gelecek sigorta masraflarını da göz önünde bulundurmak lazım. Çünkü kredinizin vade süresince her yıl tekrarlanan bir ödeme olduğu bilinmelidir.

Bankaların Sigorta Yaptırımları

Üç kalemde toplayabiliriz;

1- Zorunlu Deprem Sigortası

Tapulu ev ve iş yerleri ile bunlara ait meskenleri doğal afet ile oluşabilecek hasarlara karşı sigortalayan bir havuz sistemidir. Sadece binanın inşaat maliyetini kapsar. İçindeki eşyaları kapsamaz. Emlak kredisi alabilmek için zorunlu deprem sigortası yapılması gerekmektedir. Kredi süresince sigortalı tarafından yenileme yapılmalıdır. Ortalama maliyeti brüt yüz ölçümü, yapı tarzı ve binanın bulunduğu deprem risk bölgesine göre değişir.

2-Hayat Sigortası:

Bankaların kredi kullanan müşterilerinin, yaşam kaybı gibi durumda kredi borcunu teminat altına alan bir sigorta sistemidir. Kişinin yaşamının sonlandığı gün itibarıyla, ardında kalan adına kayıtlı borcunu faizleriyle birlikte karşılayan sigortayı yapan şirkettir. Krediler için yaptırılan hayat sigortasının aslen kanun bazında bir zorunluluğu yoktur. Ancak bankaların çoğu kredi kullandırma şartlarının arasında mutlaka hayat sigortası yaptırma zorunluluğu bulunduruyor. Kullanılan kredi süresince hayat sigortasının da her yıl yenilenmesi gerekiyor. Prim ücreti ise kişinin kullandığı kredinin miktarı, vadesi, yaşı ve gelir durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

3- Konut Sigortası Zorunlu olmasa da banka bir nevi zorunlu tuttuğu sigorta sistemidir. Konut sigortaları kredi bitimine kadar yılda bir kez yapılması gereken bir sigorta şeklidir. Geçerlilik süresi boyunca doğal afetten hırsızlığa, yangın, yıldırım düşmesi, fırtına, cam kırılması, ev eşyaları, su elektrik tesisat tamirat masrafları, teröre ve daha birçok riske karşı evinizi güvenceye almanızı sağlar. Konut sigortası kapsamını vereceğiniz ücret ile orantılı olarak daha ayrıntılı olarak genişletmek mümkündür. Bankanız da bu sigorta ile vermiş olduğu krediyi teminat altına alır. Konut sigorta prim ücreti ise evin özelliklerine, konumu, yaşı ve diğer sigorta kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Bankalar ne kadar zorunlu tutsa da istediğiniz her hangi bir başka banka ya da bütçenize daha uygun gelen bir sigorta şirketinde de yaptırabilirsiniz. Genel olarak ortalama masraf 150 TL ile 250 TL arasında değişmektedir.

About admin

Öneri Konular

E-ticarette Size Ürün Satın Aldıran Akıl Oyunları

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, pazarlama endüstrisi de özellikle çevrimiçi alışveriş yapanların kararlarını etkilemede büyük önem kazandı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir