Türkçe ifadesi tarama bütçesi olan Crawl budget nedir ve nasıl optimize edilir? Google botlarının mevcut olan bütün sayfalarınızın günlük bazda kaçını ziyaret ettiğini anlatan bir terimdir. Ekseriyetle yaklaşık bir rakama sahip olmasına karşın hareketlidir ve günden güne kimi etmenlerin tesiriyle değişkenlik gösterebilmektedir.

Crawl Budget (tarama bütçesi), Google tarafından bir sayfaya verilen ehemmiyete göre ziyaret ettiği sayfa nüshasıdır. Belli bir seviyenin altına indiğinde sitenizin indeksi arama sonuçları arasında güncel olmayacak ve gün geçtikçe değeri düşecektir. Bu seviyeyi nasıl hesaplayabiliriz? İlk olarak ‘Search Console’ giriyoruz. Menü kısmından Google Dizini – Dizin Durumu sekmesine tıkladığımızda dizine eklenen toplam sayfa adedini görebiliriz.

Crawl Budget Nasıl Optimize Edilir?

Yönlendirmeyle alakalı teknik problemleri düzeltin. Sitenizdeki yönlendirme sorunları, kırık linkler ve ilgisi olmayan sayfalara verilen bağlantılar hem sitenizin durumunu olumsuz etkiler hem de Google örümceklerinin kafasını karıştırır. Ana sayfa ve alt sayfalardan çıkmış olan bağlantıların tümünün 200 koduyla yönlendirildiğine ve alakalı sayfalar olduğundan emin olun. Sitenizin gereksiz dizinlerini engelleyin ve gereksiz yönlendirmelerden kaçının. Sitenizde bulunan ve Google botlarının taradığı gereksiz sayfaları engelleyin.

Bunun yanı sıra daha fazla referans bağlantı alın. Bu, bütün işlemleri yapmanıza rağmen siteniz hâlâ Google örümcekleri tarafından sevilmiyorsa çok sık güncellenen sitelerden referans bağlantı almanızı gerektiren bir adımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir