Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artış sağlayan hareketsiz yaşam ve yanlış beslenmelerden ötürü alışkanlıkları günümüze gelen en önemli sağlık problemi olan obeziteye yol açıyor. Şeker hastası, yüksek kolesterol, bağırsak ve mide hastalıkları, kalp damar hastalığı böbrek hastalığı, tiroid bozuklukları ve insülin gibi metabolik hastalıkların temelini oluşturan obezite, tedavi edilmediğinde ölüme kadar varan sonuçlara neden olabilir. obezite tedavisinde en etkili yöntem kişiye özel bir zayıflama programı yapıp ve uygun fiziksel aktivite seçimidir. Yerinde beslenme alışkanlığının başka şekilde hedefleyen ve kişinin hayat tarzını değiştirmeye yönelik hazırlanan sağlıklı zayıflama listesi ile kilo vermek çok daha kolay bir hale gelmiştir ve kalıcıdır. Devlet politikası bu konuda daha çok haberler yapmaktadır

Sağlıklı Diyet Listesi Nasıl Olmalıdır

Kilo vermeyi (zayıflamayı) hedefleyenler beslenme programınlarında yer alması besinlerin yeterli ve dengeli olması çok büyük önem taşır. Sağlıklı bir diyet program listesinin karbonhidrat, vitamin ve mineral gibi vücut yapısını oluşturan besin gruplarının tamamını da içermesi ve vücudun ihtiyaç haline gelen kaloriyi sağlaması gerekmektedir. En önemlisi de hazırlanan diyet listesi kişiye göre esnek olmalıdır. Listenin tek bir besin grubuna bağlı kalmadan çeşitlendirilebilir olması, kişi diyetten sıkılması da önleyerek sürdürülebilirliğini sağlar.

https://www.youtube.com/watch?v=168cuL8DQs8

Kilo vermek isteyen kişinin cinsiyeti, yaşı, beslenme alışkanlıkları, maddiyat durumu, çalışma zamanları gibi faktörler değerlendirilerek hazırlanan diyet zayıflama listesi, istenilen kiloya ulaşmayı kolaylaştırır. Listede var alan yemeklerin nasıl kolay hazırlanabilir ve pratik ve hemen olması, kişinin ağız tadına hitap etmesi ve mazemelere ulaşılabilir olması diyetin uygulanabilirliği açısından da önem taşır. Çeşitliliğin ve denge önemli olduğu sağlıklı (diyet) zayıflama programlarında ihtiyaç haline gelen kalori için kullanılan yiyecek grupları, haftanın bazı günlerine dağıtılarak tüketilebilir.

Sağlıklı diyet Listesi Nasıl Uygulanmalıdır

Vücudun ihtiyaç duyduğu besin miktarı yani kalori karşılayamadığından ya da başka bir anlayışla düşük kalorili yani zayıflama için bir diyet uygulandığında vücut bu zayıflamaya öngörü olarak kıtlık yani azlık duygusuna kapılır. Vücut, çalışma hızını yani metabolizma hızını yavaşlatarak az enerji harcamaya başlar. Bu durum, diyet bırakıldığı andan itibaren çok kısa bir süre içerisinde verilen kilonun çok daha fazlasını geri alınmasına neden olur. Sağlıklı bir diyet listesi ile kalıcı kilo verme sağlanır. Zayıflama listesi içeriğinde yer alan porsiyon miktarları çok ama çok önemlidir. Diyetinizi yaparken kan şekerinizin ve iştah kontrolü için sık sık ve azar azar öğünlerde yenmelidir. Aynı saatlerde bir şeyler yiyerek vücudunuzun hem metabolik saatini düzenleyebilir hem de belirli saatlerde vücudun insülin salgılanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece de metabolizma hızı artmış olur.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir