20. yüzyılda hem erkek hem de kadın giysilerinde ciddi bir yenilik görüldü. Bu reforma öncülük etmek, moda ikonları için bir zevkti. Modern, yaratıcı ve zarif kıyafetler geçen yüzyıla bu eşsiz tasarıcılar ile damga vurdu. Aşağıda, ilginç ve eşsiz moda tasarımlarıyla kadınları çarpıcı, güzel, duygusal ve muhteşem görünüme kavuşturan tüm bu moda tasarımcılarının bir listesini bulacaksınız. Bu isimlerin modanın zirvesine çıkmaya giden yolda hangi zorluklarla mücadele ettiklerini ve başarı basamaklarını nasıl tırmandıklarına bir göz atalım.

Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent, kadınlık için güzel ve kadınsı bir gardıropta, erkeksi olduğu düşünülen kıyafetleri yeniden tasarlamadaki yaratıcılığından dolayı moda çevrelerinde popüler hale geldi. Belki de, Fransa’nın en ünlü moda tasarımcılarından biri olan Yves Saint Lauren, 1966 yılında “güç takımları” biçimiyle kadınları güçlü giyinmeyle tanıştıran ilk kişiydi. Ayrıca erkeklerin ceketinin tasarlanmasıyla da biliniyor. Hazır giyim modası ise sanatçımın geride bıraktığı en önemli moda mirasıdır.

Pierre Cardin

Pierre Cardin

İtalya’da doğan Fransız Pierre Cardin, uzay yarışı adlı moda akımı ile şöhrete kavuştu. Cardin’in kabarık elbiseleri, dünya dışı renkler ve avant garde tasarımı ile dünyevi zarafeti birleştiren bir bilim kurgu eserleri gibiydi. Tuhaf olabilirler elbette, ama Cardin’in kıyafetleri, özellikle kadınların özgürleşmesi gibi daha büyük idealleri vurgulayan bir ifade özgürlüğü gösterdi. Vizyon sahibi tasarımcı, ismini arabadan şemsiyeye kadar daha az moda olan parçalara eklediğinde gözden biraz düşse de yenilikçi uzay merkezli mirası sonsuza ve ötesine yaşayacak.

Tom Ford

Tom Ford

Bugünün en ünlü tasarımcıları arasında sayılan Tom Ford, Yves Saint Laurent ve Gucci için yaratıcı bir yönetmen olarak hizmet vererek büyürken aktör olmak isteyen bir sanatçıydı. Teksas’ta doğdu ve hatta bir oyuncu olmak için eğitim aldı. Ama kaderin onun için başka “tasarımları” vardı. Kısa zaman sona aktörlük hayallerini rafa kaldıran Ford, Bir tasarımcı olarak Tom Ford popülaritesi 2000 yılında zirveye ulaşırken, En İyi Uluslararası Tasarımcı Ödülü’nü almaya hak kazanmıştı.

Giorgio Armani

Giorgio Armani

Seçkin bir İtalyan moda tasarımcısı olan Giorgio Armani, temiz, kişiye özel çizgileri olan ve özellikle erkek kıyafeti ile dikkat çekti.1975’te şirketi Armani’yi kurdu ve 2001 yılına kadar İtalya’dan gelecek en başarılı tasarımcı olarak gösterildi. Yıllık 1,6 milyar dolarlık ciro ve 2012 itibariyle 7 milyar dolarlık kişisel bir servet kazandı. O gerçekten yaşayan bir efsane ve harika bir moda tasarımcısı.

Donna Karan

Donna Karan

Donna Karan, modayla ilgilenmeye çok küçük yaşlarda başladı ve zamanla bu gelişimini dünyanın en üst seviyeye çıkarak tamamladı. Bu moda tasarımcısı birkaç yıl boyunca bir tasarım ekibinin başı olarak çalıştı ve çok iyi bilinen “Yedi Kolay Parça” dâhil bazı tasarımlar başlattı. DKNY etiketinin (Donna Karen New York) tek yaratıcısı. O zamandan beri, bu etiket modanın zirvesinde yerini kimseye bırakmıyor.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir