Ana Sayfa / Bilgi Birikimi / Farabi Eğitim İçin Sınav Nasıl Olur

Farabi Eğitim İçin Sınav Nasıl Olur

Farabi Eğitimi Nedir?

Farabi Değişim Programı olarak bilinen Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı’nın genel özeti ve kapsamı ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ve öğretim üyelerinin, yükseköğretim kurumları arasında belirli şartlar ve belirli bir süre içinde kurumlar arası değişim yapılabilmesidir. Farabi değişim programıyla kendi yükseköğretim kurumunun dışında başka bir kurumda eğitim veya öğretimini devam ettirmeye hak kazanan öğrenci ve öğretim üyelerine bu programının süresi kapsamında bir veya iki yarıyıl şeklinde geçiş yaptıkları yükseköğretim kurumlarında öğrenim ve öğretimlerine devam etme hakkı sağlanır. Farabi Değişim Programı’na dâhil olmaya hak kazanan öğrencilere karşılıksız burs verilirken öğretim üyelerine de ek ders ücreti imkânı sağlanmaktadır.

Farabi Eğitimi’ne Katılmak İçin Şartlar Nelerdir?

Başvuru yapan adayın örgün eğitim veren bir yükseköğretim programına kayıtlı bulunması yani ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi veya öğretim üyesi olmasıdır. Ön lisans ve lisans öğrencilerinin akademik not ortalamasının en az 2.00 olması lazımdır. Yüksek lisans ve doktora eğitimi gören öğrencilerinin ise akademik not ortalamasının en az 2,5 olması lazımdır.

Farabi Programına Başvurusu Kabul Edilen Öğrenciler Nasıl Sıralanır?

Başvurunun ardından yükseköğretim kurumu burs vereceği öğrenci sayısını YÖK tarafından ödenen bütçe tutarı kapsamında değerlendirir ve bir sayı belirlenir. Belirlenen sayıya göre sıralama yapılır. Değişim yapılacak yükseköğretim kurumunun eğitim dili Türkçe ise değerlendirilme yapılırken başvurusu başarılı olan öğrencilerin not ortalamaları sıralaması dikkate alınır. Değişim yapılacak yükseköğretim kurumunun yabancı dilde eğitim vermesi halinde başvurusu onaylanan öğrencilerin not ortalamasının %50’sı ve yabancı dil seviyelerini göz önünde bulundurmak amacıyla yabancı dil puanlarının %50’sı dikkate alınarak bir sıralama yapılır.

Farabi Eğitimi Almak İçin Sınava Girmek Gerekir Mi?

Farabi Değişim Programı’na katılım için herhangi bir sınav yapılmamaktadır. Öğrenciler gitmek istedikleri üniversiteye başvurmak için aday başvuru formunu ve gerekli belgeleri (Gerekli belgeler farabi web sayfasının belgeler bölümünde mevcuttur temini rahatlıkla yapılabilir.) hazırlarlar ve başvuruda yalnız bir üniversite tercih etme hakları bulunmaktadır. Başvuru süreci güz ve bahar yarıyılı olmak üzere yılda iki kez yapılır. Güz başvurularında yalnız bir dönemlik (güz dönemi) veya bir yıllık (güz+bahar) yapılabilir. Bahar başvurularında ise bir dönemlik (bahar) başvuru yapılabilir. Başvuru süresi belirlenen tarihten itibaren 15 gün içerinde dolmaktadır. Başvurusu kabul edilen ve sıralamaya giren öğrenciler kayıt aşamasına geçebilirler..

About admin

Öneri Konular

E-ticarette Size Ürün Satın Aldıran Akıl Oyunları

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, pazarlama endüstrisi de özellikle çevrimiçi alışveriş yapanların kararlarını etkilemede büyük önem kazandı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir