Bir site için, Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer edinmek ve Google tarafından fark edilmek site sahipleri için çok önemli ve zor bir meseledir. Fakat doğru ve Google tarafından önerilen adımlar atarak web sitesinin Google görsellerdeki görünürlüğü çok rahat bir şekilde arttırılabilir. Peki, Google görsel sıralamasında üst sıralara nasıl çıkılır?

Google Tarafından Önerilen Adımları Uygulamak

Öncelikle web sitesini Google Search Console’a kaydetmek en doğru adımlardan birisidir. Bu platform tamamen ücretsiz olup, web sitesinin arama motorundaki görünümü hakkında bilgiler verir. Ayrıca siteyi iyileştirme yolları hakkında da ipuçları bulundurur. Diğer bir adım ise web sitesinin Google Bot’a ulaşımının açık olduğundan emin olmaktır. Bunun da en kesin yolu web sitesine Mobil Uyumluluk Testini uygulamaktır.

Sitede Gerekli Düzenlemeleri Yapmak

Siteye site haritası (sitemap) eklemek uygulanabilecek ilk yoldur. Site haritası, bir sitede bulunan tüm dosyaların URL’sini içeren bir listedir ve siteye uğrayan botların siteyi index’lemesine yardımcı olur. Böylelikle botlar sayesinde web sitesi günden güne daha çok bulunur hale gelecektir. Bunların yanında siteye yüklenen her fotoğrafa açıklayıcı bir yazı eklemek de bulunurluğu arttıracak ve görsel araştıran kullanıcılara rehberlik edecektir. Ayrıca bu resimlere sayfanın açıklamasıyla uygun HTML etiketi de eklenebilir. Son ve en önemli adımlar birisi ise sitenin yapısal sorunlarını düzeltmek ve site üzerinde iyileştirmeler yaparak Google tarafından görünürlüğü arttırmak olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir