Web Sayfaları Nasıl İndexlenir?

Web tarayıcılar, siz herhangi bir içerik aramaya başlamadan önce, arka planda sizin için milyonlarca benzer veriyi bir araya getirip, bu verileri bir dizin şeklinde tutar. Siz arama yaptığınız takdirde bu verilerden aramanıza en yakın olanlar tarayıcıda görüntülenir. Bu duruma ise Google botları denmektedir.

Tarama İşlemi Yaparak Verilere Erişme Yöntemi

Web tarayıcılar, gittikçe daha da büyüyen, milyarlarca kitabın içeriğindeki veriyi kendi içinde barındıran ve herhangi bir sistemde dosyalama özelliği bulunmayan büyük kütüphanelerdir diyebiliriz. Kamu kurumlarına ait internet sayfalarını algılamak için web crawlers adından bir sistem kullanılmaktadır. Arama motorları, web tarayıcı üzerindeki sayfaları inceler ve bu sayfalarda yer alan linkleri kontrol eder. Bu özelliği web sayfasından diğer web sayfasına geçiş gibi bir örnekle neticelendirebiliriz. Bu özelliği ise web tarayıcısının sunucusuna böyle bir web sayfası var diye bilgi verir.

Sayfaların taranma işlemi ise, sayfayı geliştiren kullanıcılar tarafından belirtilen geçmişe dönük taramalar ve xml web sitesi haritalarından alınan web sayfalarının listeleme işlemi ile başlar. Belirtmiş olduğumuz verilere erişme programı; yeni kurulmuş olan web sayfalarına, var olan sayfalardaki değişikliklere, kullanılmayan link uzantılarına özellikle kontrol edip algılamaktadır. İnternet sayfasına sahip olan kişilerin, sayfalarının nasıl tarandığını izlemeleri için web yönetim araçlarına bakması gerekmektedir. Orada gerekli detayları görebilirler.

Tarayıcının Sunucusuna Eklenen Sayfaların Kontrolü

Web tarayıcılar, yeni bir web sayfası buldukları zaman, bilgileri topla komutu gibi komutlar gönderirler karşıdaki programa. Web sitesi yeni yapılmış dahi olsa onu tespit eder ve diğer birçok özelliği de araştırır hepsini bir araya toplayıp arama dizininde bütünüyle takip sistemi oluşturur.

Web Tarayıcı Analist Özelliğini Kullanma

Bunun için öncelikli olarak, bir web browser hesabı gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken konu, yalnızca sizin kullanmış olduğunuz bir hesap olması gerekmektedir. Sonraki işlem de ise, web sayfanızı buraya eklemeniz gerekmektedir.

Bir sonraki süreç ise, hedef ayarlamalarınızı doğru bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Bu işlemleri yapabilmek için ise analist sayfasında, yönetim linkini tıkladıktan sonra, web sayfasının hedefler kısmında bulunan görünüm ayarlarına erişip gerekli işlemleri yapmaktır.

Burada aram motoru optimizasyonuna değinecek olursak, anahtar kelime analiz araçlarında, gerekli analizleri yapıp kendimize seo çalışması için, bir liste oluşturmamız gerekmektedir. Bu ayarlamalar için web tarayıcıda keyword yani anahtar kelimeler sayfasına girip işlemlerimizi yapmalıyız. Burada hangi kelimeler bizim için uygun ise belirleyip sayfamızda kullanabiliriz.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir