Teknolojinin gelişmesi ile web tasarım siteleri her geçen gün artmaktadır. Depolama ihtiyacından dolayı yeni bir sektör zamanla ortaya çıktı. Bu sektörler ise: Hosting ve sanal sunucu.

Hosting Nedir?

Halk arasında barındırma olarak da bilinen hosting, herhangi bir web sitesinde yayımlanmak üzere dosyaların, dokümanların, sayfaların daha sonra ulaşabileceği bir bilgisayarda muhafaza edilmesidir. Aynı zamanda hosting sitelerin web sayfalarının da arka yüzüdür. Bir çok kurum, şirket ya da genç tasarımcılar tarafından tercih edilen bir hizmettir. Kullanım amacına göre farklı hosting hizmetleri vardır.

Sunucu Nedir?

Diğer adı server olan sistemdir. Sunucu, bilgisayar ağında kullanıcılarının istediği anda erişebileceği, kullanabileceği, paylaşımları ve e-posta gibi bazı servisleri çalıştıran bilgisayar birimlerine verilen genel isimdir. Sunucu hizmeti aynı anda yüzlerce farklı kullanıcının isteğine cevap vereceği için hızlı ve depolama alanı geniştir. Kullanım amacı ve kullanıldığı yere göre sunucu hizmetinin farklı çeşitleri vardır.

Hosting ve Sunucu Bakımı

Hosting veya sunucu hizmeti alan kişi ya da kurumların aldıkları hizmetin bakımını düzenli olarak yaptırmalı ve bakım takibi yapmalıdır. Bu hizmetleri satın almış olduğunuz siteden ya da firmalardan belirttiği süreçlerde, şartlarda bakım yaptırmak gerekir. Hosting ve sunucu bakımı yaptırırken paket içeriğinde; Firewall hizmeti, işletim sistemi kurulumu ardından talep edilen modül ve panel kurulumları, Web sitelerinde yazılım bazlı sorunlar oluştuğu zaman sunucu kontrolü ve konfigürasyonu, güvenlik taramaları, düzenli işletim sistemi güncellemeleri ve sunucu servislerin izlenmesi vardır. Hosting ve sunucu bakımı yaptırmak tüm tehlikelere karşı web sayfanızı korur. Döküman, sayfa, vb… materyalleri garanti altına alır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir