Son yıllarda İnternet in hayatımıza katmış olduğu bilgiye erişim hızının, beraberinde getirmiş olduğu insanlar arasındaki iletişimi sağlam bir şekilde olumlu yönde etkilediği bununla birlikte, her alanda olduğu gibi oyun sektöründe de bu süreç içerisinde hızlı bir şekilde yükselişe geçilen bir duruma sebep olduğu inkâr edilemez bir gerçektir.

Peki, bu süreç ne zaman başladı ve nasıl değişti? 1990’lı yıllarda çevirmeli ağ bağlantısı ile sağlanan sunucu erişimi ve İnternet ortamındaki hız o kadar yavaş ve kırılgandı ki, oyun oynamayı bir kenara bırakın, insanlar Explorer de sayfa bile açamıyordu. Tabi gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza ilk olarak ADSL ve son zamanlarda ise FIBER INTERNET teknolojisi girmeye başladı. İnsanlar bilgiye daha hızlı ulaşıp etkileşimi daha sağlam temellere dayanan alt yapılı sistemler sayesinde hizmet almaya başladıkça konsol platformları ve PC (kişisel bilgisayar) oyunlarındaki bu sektör bir anda kıpırdanmalar yaşamaya başladı.

Bu kıpırdanmalar kaliteli İnternet bağlantısı ve hızı ile mümkün hale gelmişti. Oyuncuların bir bu mecraya yönelmesi kaçınılmazdı. Değişim ve gelişim sağlayan bağlantı hızı teknolojisinin artık hemen hemen her evde bulunması, bu durumun da çevrim içi oyun ortamının kısa bir zaman zarfı içerisinde kitleleri bir araya getirmesine ve sektörü kalkındıracak bir pazar haline gelmesine sebep oldu.

”İletişim Hızının ve Kalitesinin Önemi”

İnternet hızının gelişimindeki bu pozitiflik ve bilginin hızlı, iletişim kalitesindeki olumlu gelişmeler oyuncu kitlelerin, oyun sektöründeki gelişmelerden daha iyi haberdar olmalarını da sağladı. Bu nasıl mı oldu? Hepimizin de bildiği sosyal paylaşım sitelerindeki gelişmeler, beraberinde ücretsiz video paylaşım sitelerinin ortaya çıkmasıyla oyun geliştiricilerinin reklam gideri dahi olmaksızın resmi bir oyun tanıtım videosunu büyük oyuncu kitlelerine sunarak potansiyel müşterisi olabilecek herkese ulaşabilmesini sağlayan avantajlar sunmuş oldu. Oyuncular ise, almak istediği oyunun tanıtım videosunu yüksek çözünürlükle İnternet ortamında izleyerek satın alma fikrine sahip olmaya başladı. Bu durum hem oyuncular için bir avantajdı; hem de oyun geliştiricileri için bir avantajdı.

”Çevrim İçi Oyun Kavramı Sınırları Kaldırdı”

Evet, yanlış duymadınız Çevrim içi oyuncuların ülke sınırı diye bir derdi yok. Neden mi? Oyuncular, çevrim içi ortamda evrimleşen ve yeni bir tür haline gelen, rekabetçi oyunlar oynuyorlar. Rekabetçi oyunlarda; oyunun sunucusuna girdiğiniz zaman oyuncuları, rastgele ülkelerden rakiplerle eşleştirip rekabet halinde bırakabiliyor. Rakipleriniz Alman, Fransız, İtalyan, Rus gibi birçok ülkeden olma ihtimali var. İşte bu durum, İnternet’in oyun sektörüne katmış olduğu iletişim hızı kalitesine bağlı olarak, büyük kitlelerin bir araya getirilmesini sağlayan bir durumdur.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir