Dünya da çeşitli gelişmeler sonucu iletişim alanına da yatırım yapılmıştır. İletişim alnını kişiler arası değil kitleler arası iletişime taşımak için Amerika askeri üslerinde önce arpanet adı verilen bir ağ geliştirilmiştir. Bu ağ askeri kurumlarda ve üniversiteler de kullanılmaya başlanmış ve daha sonraları bu ağlar geliştirilip internet adında insanlara sunulmuştur. İnternet ismini ilk kullanan matematik mühendisi ve internetin gelişimini sağlayan kişi Vinton Cerf’den başkası değildi.

İnternet Nedir?

Ağlar arası haber, bilgi paylaşımı ve iletişimi sağlayan sistemlere verilen isimdir. İnternetin kelime anlamı ağlar arası olarak bilinir. Bu sistemle iki ya da daha fazla bilgisayarın iletişim kurması sağlanır. Günümüzde internet o kadar gelişim gösterdi ki artık sadece interneti bilgisayarlarda değil cep telefonlarımızda bile kullanmaya başladık ve bu sayede her an her yerde haber, bilgi alabilir ve iletişim kurabiliriz. Yani internetin son dönemler de büyük gelişme göstermesiyle beraber her alanda kullanmaya başladık ve hatta bu büyük gelişimle beraber yeni iş alanları ortaya çıkmaya başlamıştır.

Web Nedir?

Çağın medyası haline gelen ve sizin de içerik paylaşımı yaptığınız dijital bir platformdur. 1980 sonra internetin gelişmesiyle beraber artık insanlara açık bir halde kullanıma açılması gerekiyordu. Ancak Arpanet ile bunun yapılmasının zor olduğu anlaşılınca Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde bilgisayar mühendisi olan Tim Berners-Lee tarafından Web temellerini atmıştır. 1991 yılına gelindiğinde WWW (W3) dünya üzerinde kullanılmaya başlandı. Lee web için hybertext yapıda bir dil geliştirdi ve bundan dolayı o dile HTML adı verildi. Web’in en büyük özelliği başka sistemler gibi kapalı bir ağ yapısına değil tam tersi açık bir ağ yapısına sahipti. Bu tarihsel süreç sonucun da artık tüm insanlık interneti istediği gibi kullanmış ve daha da geliştirmeye devam etmiştir.

Beraber Büyümesi

İnternetin gelişmesi ve Web’in sayesinde insanlığa sunulmasıyla beraber internet ve web ilk geliştikleri yıla göre o kadar büyük bir gelişme göstermiş ve yol kat etmiştir ki arık bu sayede insanlık en ufak bir bilgi ya da haberi anında anlık paylaşımlarla görebilmektedir. Dolayısıyla 1970’te Arpanet olarak ortaya çıkan daha sonra bir matematik mühendisi tarafında geliştirilerek internet adı verilip insanlığın kullanımına açılmıştır. Kullanıma sunulan bu internet Web aracılığıyla beraber kitlelere ulaştırılmıştır.

Böylelikle internet ile web arasında doğru bir orantı vardır yani internet ne kadar gelişirse web de o kadar büyüme ve gelişme göstermiştir. Buna bir örnek vermek gerekirse internet tarayıcılarının gelişmesiyle beraber kişisel web siteler ortaya çıkmış hatta sosyal medya gelişmiştir. Yani kısacası internet ile webin büyümesi doğru orantıda beraber gerçekleşmiştir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir