Filmlerin vizyona girdikten sonra sinemalarda yayınlanmaya başlamasıyla korsan filmler ortaya çıkmaya başlıyor. Ve bu filmler internette film sitelerinde ücretsiz yayınlanmakta ve izleyiciye ulaştırılmakta, bu filmleri yayınlamak yâda internet kullanıcısı olarak izlemek ve indirmek ülkemizde ve dünyada suç sayılmaktadır. Varlığını sürdüren birçok film sitesi indir başlıkları altında teşvik reklamlarını yapmaktadır.

Bununla ilgili kanunlar net bir şekilde suç ibaresini kullanmaktadır. Film sektörü para kazanma amacı güderek ortaya çıkan sektörlerdendir. Bu yüzden emek vererek hazırlanmış ve yapılmış filmler izleyiciyle buluşurken bir bedel karşılığında sunuluyor. Fakat bu bedeli fazla bulan yâda hiç ödemek istemeyen insanlar için farklı iş sektörleri doğmuştur. Bunlardan ilki sinema çekimi filmlerdir, satıcı kamerasıyla filmi satın alır yâda sinemadan bilet alarak filmi kaydeder ve çoğaltarak pazarlar.

Eski ve kullanılmayan bu yöntemden sonra günümüzde korsan filmin adresleri internet olmuştur. İnternette film sitelerinde satın alınmamış alınsa bile dağıtıma izni olmayan bu filmleri izleterek sitelerin gelir kaynakları ise web sitelerinde yaptıkları reklam görüntülenme ve tıklanmalarıdır. Güncel olan ve daha kolay olan bu yol izleyiciye hem ücretsiz hem de daha kolaylıkla erişebileceğinden dolayı cazip hale getirir. İzlenilen veya indirilen filmler suç sayılmakta ve ceza gerektirmektedir. Bu korsan filmler internet ortamında sürekli başka ağlar ve hafızalara aktarılarak izi kaybettirilmeye çalışılıyor. Bunlara sadece korsan satıcılar ve yayınlayıcılar değil kullanıcıları izleyicileri de olaya katarak suç ve suçlu sayısını arttırıyorlar.

Bu Suçun Cezası Nedir?

İnternetten korsan film izletmek, izlemek, indirmek kanunlarımızda git gide daha fazla önem almakta ve cezalar günden güne daha da ağırlaştırılmaktadır. Öncelikle ihbar edilen yâda başka bir şekilde tespit edilen bu şahıslar hakkında uyarı cezaları verilmektedir. Bu uyarı cezalar bilişim suçları olarak kapsanmaktadır. Uyarı görmüş bir şahıs tekrar suç işler ve devam ederse ve bu tespit edilip araştırılırsa para cezası ile cezalandırılır. Para cezası net bir rakam olmamak ve değişkenlik göstererek 2 bin Türk lirası olarak belirlenmiştir. Sadece bununla sınırlandırılmamış cezalarda güncelleniyor ve tasarı halinde bakanlık tarafından sunulmuş ve bu ceza internet yavaşlatma olarak alınmıştır. Kişilerin IP numaralarından tespit edilerek ve takibi sağlanarak yapılan bu uygulamalar cezaların artmasına ve kesinleşmelerine olanak sağlamaktadır.

İndirmeler Nasıl Yapılıyor?

Film indirmeleri programlar yardımıyla yapılmakta ve bunların en önde gelen isimleri ise Torrent olarak bilinmektedir. Birçok farklı eklerle sürekli güncellenen bu torrent’lerin izleri sürülmektedir. Bu program sayesinde diğer kullanıcıların bilgisayarlarında bu verileri saklayan ve buna müdahale etmeyen kullanıcılar aynı suçla muhatap olarak karşı karşıya kalabilmektedir. İnternet üzerinden yapılan bu film indirmeleri birçok sitede bulunan linkler sayesinde yapılmaktadır. İndir diye geçen bu buton linkler suç olarak kabul edilmemektedir. Fakat link takibi bir yerde bu filmlerin bulunması suça tespittir. Yönetmen ve yayımcılar korsan film yayınlayıcılarına ve izleyicilerine karşı mücadele etmektedir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir