Kadınlar, geçmişten günümüze bakımlı ve dikkat çekici görünmeyi bir genetik kod gibi üzerinde taşımaktadır. Giyimleri, takıları, ayakkabıları, çantaları, makyajı ve birçok farklı aksesuarları ile dış görünümlerini iyileştirirken, içsel olarak da iyileşmektedir. Moda sektörü de; genel hatlarıyla kadınlar üzerine kurulu ve hitap ettikleri kesime göre değişiklik göstermektedir. Kadın, modanın ayrılmaz bir parçasıyken; moda da, çoğu kadının ayrılmaz bir bütünüdür.

Kıyafetin en önemli tamamlayıcıları; biz kadınlara göre ayakkabılar ve çantalardır. Günümüzde, her tarza ve her zevke hitap eden bu tamamlayıcılar neredeyse her ortamda hayat kurtarıcı nitelik taşımaktadır. Kadınlar, cüzdan, anahtar ve telefon gibi eşyalarını ellerinde taşımaktansa çanta ile hem şıklıklarını tamamlayıp hem de ihtiyaç duydukları eşyalara ulaşabilmenin kolay yolunu bulmuşlardır. Ki aslında çantaların doğuşu; eski dönemlerde, kadınların makyaj tazelemek için malzemelerini koydukları bir araçken; sonra çeşitli işlevler kazandırılmış ve bugünkü şeklini almıştır. Çantaları kullanım alanlarına göre çeşitlere ayırmak mümkündür. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

1- Omuz Çantası

Omuz çantası, en çok kullanılan çanta modeli olarak bilinmektedir. Adından da anlaşıldığı üzere omuza asılması sebebiyle pek çok kadının tercih ettiği ve rahatlık sağlayan bir modeldir. Tek gözlü, birden fazla gözlü, fermuarlı ve fermuarsız çeşitleri bulunan bu model, genellikle uzun askılarıyla birlikte kullanıldığında küçük valiz yerine de geçmektedir.

2- Sırt Çantası Okul çağlarında, kadın erkek fark etmeksizin kullanılan bu çanta modeli; günümüzde rahatlığından vazgeçmeyen kişiler için okul çantası adı altından kurtarılarak sırt çantası şeklinde anılmaya başlanmıştır. Kısa yolculuklarda, sporla ilgilenen bireylerde, bir yerden bir yere yapılan ufak tefek eşya taşımalarında ve küçük bebeği olan anneler tarafından tercih edilen bir modeldir. Vücut duruşunu bozmaması için çeşitli ortopedik desteklerle üretilen sırt çantalarının, omuz çantaları gibi birden fazla çeşidi olmakla birlikte her zevke hitap etmektedir.

3- Portföy Çanta / Clutch Çanta

Büyük çanta modellerinden hoşlanmayan, çantasını minimal boyutlarda kullanmayı ve elde taşımayı seven kadınların vazgeçilmezi portföy çantalardır. Kullanım alanları oldukça geniş olmakla birlikte; geçmişte düğün ve davet tarzı organizasyonlara katılan hanımların, abiye kıyafetleri için daha küçük çanta arayışları sonucu ortaya çıkmıştır. Uzun bir süre boyunca; portföy veya clutch olarak adlandırılan bu model abiye çantası olarak kullanılmıştır. Fakat daha sonra portföy çantalar, abiye çantalardan ayrılarak kendine yeni bir kulvar yaratmıştır. Rahatlıkları ve kullanım kolaylıkları sayesinde en çok tercih edilen modellerden biri olmuşlardır.

4- El Çantaları / Abiye Çantalar Genellikle askısız kullanılan bu modeller, daha çok düğün, davet ve organizasyonlarda tercih edilmektedirler. Geçmişte, kadınların makyajlarını tazelemek için makyaj malzemelerini koydukları araç olma vasfını koruyarak; hala aynı şekilde kullanım alanı sundukları için boyut olarak diğer çantalara göre oldukça küçüktür. Her etkinliğe hitap eden bu model istendiğinde zincirli olarak da kullanılabilmektedir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir