Bir diğer adıyla gizli anlamsal indexleme olan Latent Semantic Indexing nedir? Gün geçtikçe gelişmeye ve ilerlemeye devam eden Google özelliklerinden birisidir. Google arama motorunun asıl olarak anlamlandırmak istediği iki şey bulunmaktadır: Birincisi üretilen içerik ve ilgi seviyesidir. Bir sitede bulunan içerikler kullanıcıların gereksinimini yerine getirmeli ve içerikler faydalı olmalıdır. Özetle kullanıcılar ve gereksinimleri ile üretmiş olduğunuz içerikler arasında bir bağ bulunmalıdır. İkincisi, kullanıcılar eliyle yapılan aramalar ve arama indeksleriyle arasında olan bağdır.

Bir SEO Tekniği Latent Semantic Indexing (LSI)

LSI, anahtar kelimeler ile alakalı birtakım terimlerin arasında mevcut olan ilişkiyi saptamada tercih edilen bir yöntem olarak açıklanabilir. Google, tarama yaptığı süreçte her sayfayı ayrı bir şekilde indexliyor. Bunun akabinde indexlediği sayfaların içinde kullanıcıların yaptığı aramalar ile alakalı herhangi bir kelime olup olmadığına bakıyor. Bu süreç içerisinde Google, kimi kelimelerin birlikte kullanımının ekseriyette olduğunu ve sayfada çok sayıda kullanılmamasına rağmen kullanıcıların ihtiyacını karşıladığını belirler.

Sayfada yer alan bu kelimeler arasında anlamsal bir bağ kurulur. Kurulan bu bağ ile bu sözcüklerden herhangi birisi arandığı zaman aranmakta olan kelime sayfada yoksa bile anlamsal bir bağ bulunduğu için sonuçlar arasında o sayfa gösterilecektir. Arama motorları kullanıcıların en iyi, faydalı ve doğru sonuca erişmesini ister. LSI bunun için geliştirilen sistemlerden birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir