Moda, değişiklik ve süslenme ihtiyacıyla oluşan geçici yeniliktir. Bu işle fazlasıyla ilgilenenler olduğu gibi, sadece kendisini güzel ve iyi hissetmek için ilgilenenler ve modayı takip edenler de vardır. Sebep ne olursa olsun, modayla yakından uzaktan ilgili olanların merak ettikleri konu ise modanın akışını nelerin belirlediğidir.

Büyük Moda Firmaları

Bu firmalar sadece belli başlı ülkelerde değil, neredeyse tüm dünyada etkili olan firmalardır. Yaklaşık bir sene öncesinden yeni sezonda nelerin ilgi çekeceği, nelerin moda olacağı gibi konuları belirleyen bu büyük firmalar, tasarımcıları aracılığıyla modellerini hazırlar ve defileler, şov gösterileri, reklamlar gibi yollarla bu tasarımlarını dünyaya sunarlar. Böylece ilk adım atılmış olur.

Yan Tasarım Üreticileri

Büyük firmaların belirlediği moda renk ve kumaşları süslemek, bunlarla uyumlu aksesuarlar üretmek bu tasarımcılara düşer. Örneğin; o sezon spor kıyafetler moda ise bu yan üreticiler spor şapka tasarımlarına ağırlık vererek yeni ve farklı ama aynı zamanda da o sezonun kıyafetleriyle uyum sağlayacak koleksiyonlar üretirler.

Moda Evleri

Çok büyük moda evleri dışındakilerin, büyük firma koleksiyonlarını neredeyse birebir kopyalaması sıkça görülen bir olaydır. Ancak özgün içerik üretmeye kararlı olan moda evleri, kendi koleksiyonlarını hazırlar, bu koleksiyonların tanıtımını yapmak için de moda haftalarında ya da değişik defilelerde kendilerini göstermeye çalışırlar.

Modacılar

Her ne kadar büyük çaplı tasarımcılardan sonra kulağa pek etkili değillermiş gibi gelse de, aslında belki de modaya asıl yön veren, akış sağlayan modacılardır. Çünkü modacılar sadece büyük firmaların belirlediği modayı takip etmekle kalmayıp, bunlara kendi imzaları niteliğinde değişiklikler de yaparlar. Elbette akış bu sayede sağlanmaz.

Modayı esas belirleyen ve halka tanıtan film yıldızları, dizi oyuncuları, kısacası hayatımıza bir şekilde girmiş insanlardır. Modacılar da bunları en iyi şekilde kullananlardır. Örneğin; yeni ünlenmeye başlayan yakışıklı bir erkek oyuncu bu modacılardan biri tarafından aranır. Oyuncuya tüm kıyafet ihtiyaçlarını karşılayacaklarını, üstelik de bundan tek kuruş talep etmeyeceklerini söylerler. Bunun yerine bu yeni ünlüden, kıyafetlerini mümkün olduğu kadar göstermelerini, sosyal medya gibi araçlar üzerinden reklamını yapmayı teklif ederler. Böylece yakışıklı oyuncu ünlendikçe kıyafetleri de ünlenecek, bu da modacının bilinirliğini ve müşteri sayısını arttıracaktır.

Sokak Modası

Sokak modası dediğimiz şey, basitçe söylemek gerekirse bizim giydiklerimizle belirlenen modadır. Aslında her şeyin temeli de budur. Çünkü modanın ortaya çıktığı eski zamanlardan beri asıl ulaşılmak istenen sıradan insanlardı ve bunu da onların ihtiyacını karşılamaya yönelik koleksiyonlar hazırlayarak sağlayacaklardı.

Örneğin; 1920’li yıllarda, kadınlarda özgürlüğe olan hasretin günden güne arttığı moda patronlarının gözünden kaçmadı. Bu sebeple tarlatanlı kabarık elbiseler bir kenara atılarak daha rahat ve kullanışlı kıyafetler üretmeye başladılar. Ya da İkinci Dünya Savaşı sonrasında erkek nüfusun azalması sonucu kadınlar iş hayatına atılmaya başlayınca, pantolon, iki parçalı takımlar, basit ama şık tasarımlar üretildi.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir