Ana Sayfa / Bilgi Birikimi / Oyun Motoru Nedir? Ne İşe Yarar?

Oyun Motoru Nedir? Ne İşe Yarar?

Oyun Motoru Nedir?

Oyun motoru; bilgisayar, mobil cihaz ve konsollar gibi oyun oynadığımız platformlardaki oyunları yapmaya yarayan, ücretli veya ücretsiz versiyonları olan bir programdır. Aslen bir kütüphane gibi çalışan oyun motorları, çeşitli programlama dilleri barındıran veriler, sınıflar ve fonksiyonlarla iş görür.

Oyun Motor Yazılımı

Oyun Motoru Ne İşe Yarar?

Oyun motorları önceden planlanmış ve yazılmış veriler içerir. Oyun tasarlayan kişi de bu verileri kullanarak oyununu geliştirir. Özellikle farklı oyun türleri için geliştirilmiş farklı oyun motorları da bulunur. Oyun motorlarının var olmasının asıl sebeplerinden biri, her yeni oyunda yazılması gereken kodların büyük bir kısmı için hazır paketler sunuyor olmaları. Böylece iş yükünü hafifletmeye de yarıyorlar. Oyun geliştiricileri, oyunun ana sistemini açıklamak, karakter tasarlamak ve hikaye örgüsünü bağlantılı bir şekilde oluşturmak için bu motorlardan faydalanabilirler.

Oyun Motoru Ne İşe Yarar?

Oyun Geliştirmek

Unreal Engine, Unity 3D, Truevision3D gibi isimler duyduğunuzda bilin ki oyun motorlarından bahsediliyordur. Örneğin Unity 3D, ücretsiz bir oyun motorudur ve oyun dünyasına inanılmaz yenilikler getirmiştir. Unity 3D ile geliştirilen herhangi bir oyunu bilgisayarınıza kurmadan, Unity Web Player üzerinden tarayıcınızda çalıştırabilirsiniz. Unity’nin bir diğer iyi özelliği de oyunları bütün platformlar için tek tıkla derleyebiliyor olmasıdır.

Farklı oyunların kendine has ihtiyaçları için özgün oyun motorlarının da geliştirildiğini söylemiştik. Adından sıkça söz ettiğimiz, oyun geliştiricilerin göğsünü gere gere ismini telaffuz ettiği, kullanıldığı her oyuna artı değer katan çok başarılı oyun motorları da vardır. Mesela, Unreal Engine.

Çoğu oyun fragmanının başlangıcın logosunu görmeye alıştığımız Unreal Engine, Epic Games tarafından geliştirilen ve 1998 senesinde piyasaya sunulan birinci şahıs nişansı oyunu Unreal’ın oyun motoru olarak yaratılmıştır. Geçen yıllar içinde değişen ihtiyaçlara göre adapte olmuş ve pek çok oyun geliştiricisi tarafından kullanılma şerefine erişmiştir. Zamanla farklı tarz oyunların geliştirilebilmesi için kendini yenilemiş ve büyütmüş olan Unreal Engine, C++ diliyle yazılmış bir koda sahiptir.

Oyun Geliştirmek

Bedava Oyun Motorları

CryEngine 3, OpenSceneGraph gibi çeşitli ihtiyaçlara cevap veren farklı özelliklerdeki oyun motorları da mevcuttur. Bağımsız oyun geliştiricilerin ve bu işin arka yüzünü merak edenlerin kullanabileceği ve aralarından bazılarının kod erişimi de sağladığı ücretsiz oyun motorları mevcuttur. Kendi rüştünü ispat etmiş ücretsiz oyun motorlarına örnek vermek gerekirse;

Game Maker: Studio

C kod diline benzeyen bir dil kullanan Game Maker: Studio, sürükle bırak kolaylığından faydalanarak oyun yapmanıza izin veren ücretsiz bir oyun motorudur. Bu programın ücretsiz versiyonuyla yapacağınız oyunlarda sadece windows işletim sistemine içerik aktarımı gerçekleştirebilirsiniz.

Unity

İki boyutlu ve üç boyutlu oyunlar yapma imkanı verir. En fazla platforma atarım yapabileceğiniz bir oyun motorudur. Sanal gerçeklik sistemlerini ve oyun konsollarını destekler. Yıllık geliriniz 100.000 doların altında olduğu takdirde ücretsiz olarak kullanma şansınız vardır. C# kod dilini biliyorsanız Unity dünyasında avantajdasınızdır.

Construct 2

Eğer ben C#, C++ bilmem, kod nedir anlamam, diyorsanız sizin için en iyi seçenek Construct 2 olacaktır. Kullanıcı arayüzü yapacağınız her şeyi sürükle ve bırak ile halletmenize imkan verir. Programın sağladığı tasarım özelliklerinden faydalanarak oyununuzu geliştirebilir ve sadece tek tıkla istediğiniz platforma aktarabilirsiniz.

Godot Engine

Godot da iki ve üç boyutlu oyun geliştirmeye imkan sağlar. Tamamen ücretsiz olan bir yazılımdır ve Phyton yazılım diline benzer bir dil kullanır. Windows, MAC, Html5, IOS, Android ve Linux’a aktarım gerçekleştirebileceğiniz gibi Godot Engine’in bütün özelliklerini de ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Unreal Engine 4

Oldukça profesyonel bir yazılımdır ve oyun dünyasının haberlerini takip edenlerin ismini sıkça duyacağı kadar çok oyunun geliştirilmesine de katkı sağlar. Oyununuzu hızlıca tasarlamanızı amaçlayan pratik bir şablon sistemi vardır ve herhangi bir kod yazmanıza gerek olmadan işinizi görebilirsiniz. Resmi Youtube hesapları eğitim videolarıyla doludur. Unreal Engine 4’ü kullanarak elde edeceğiniz gelir üç aylık bir zamanda 3000 doları geçerse gelirinizin brüt değerinin %5’ini telif hakkı bedeli olarak firmaya ödemeniz beklenir. Bunun dışında oyunun tümünü ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Kendim Nasıl Oyun Motoru Yapabilirim?

Ülkemizde girişimcilik konularında Devlet tarafından destek verilen projelerin arasında hibe verilen Oyun Motoru Yapmakta yer almaktadır. Kendiniz bir oyun motoru yazılımı üreterek Devlet’den hibe alabilirsiniz. Oyun motoru yapma ve geliştirme hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız video’muza göz atabilirsiniz.

About admin

Öneri Konular

E-ticarette Size Ürün Satın Aldıran Akıl Oyunları

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, pazarlama endüstrisi de özellikle çevrimiçi alışveriş yapanların kararlarını etkilemede büyük önem kazandı. …

One comment

  1. game maker studio ile proje ödevi olarak hazıladığım flappy bird oyunu geldi aklıma. hey gidi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir