Ana Sayfa / Bilgi Birikimi / Özel Sağlık Kuruluşlarının Hastalarına Tutumu

Özel Sağlık Kuruluşlarının Hastalarına Tutumu

Hastaların tedavi edildiği bir müessese olan, devlet kontrolünde olan ve bir işletme sahibine bağlı olan kuruluşlar özel sağlık kuruluşları olarak geçmektedir. Özel sağlık kuruluşlarının öncelikle neye göre karşılaştırmamız gerekir derseniz tabi ki de devletin sunmuş olduğu sağlık kuruluşlarına kıyaslamamız gerekmektedir. Özel sağlık kuruluşlarının tutumu devletin sunduğu hizmet tutumuna oranla farklılıklar gösterdiği söylenebilir. Bununla ilgili olarak izlenen politikalar da özel sağlık kuruluşlarının tutum olarak hastalarına gerek personel seçimine yansımaktadır.

Kuruluşun bu politikaları yapmasındaki amaç özel sağlık kuruluşlarından yararlanmak isteyen hastalara müşteri gözüyle bakarak devlet hastanesinden farklı olduğunu göstermesi ve neticesinde de devlet hastanesine göre bunun bedelini fazla olarak nakit yöntemlerle almasından kaynaklanmaktadır. Devlet hastaneleri kamu yararı ararken özel sağlık kuruluşları kar amacı güden kuruluşlardır. Belli hedefler ve politikalar doğrultusunda o hedefe doğru ilerlemeyi vazife edinmişlerdir.

Özel Sağlık Kuruluşlarının hastalarına tutumu

Özel sağlık kuruluşlarında personelin seçimi daha güler yüzlü, müşterilere karşı ılımlı, alanında uzman (Uzm. Dr. Doç.Dr. Prof.Dr gibi tecrübeli kadro) personellerden seçilmesi, çalışan personelin bu ılımı neticesinde yararlanan hastanın sağlık kuruluşunu beğenmesine ve çevresindeki kişilere de o özel sağlık kuruluşunu önermesi hastanenin yeni müşteri potansiyelini arttırmasına ve hedeflerine varmada avantajı yakalamaya çalışmaktadır.

Özel Sağlık Kuruluşlarının hastalarına tutumu

Özel sağlık kuruluşları hastalara tutumunun yanında teknolojik olarak da devlet kuruluşlarının önüne geçmeyi amaçlayarak avantajı yakalamayı da hedeflemektedir. Bunun yanında tecrübeli hekim kadrosu, ameliyat olacak hastaya tabiri caizse krallar gibi bakılması ücreti karşılığında müşterinin de o hastaneye kendini aidiyet hissetmesine ve hekimleri başkalarına da anlatarak işlerin açılması ayrı bir handikap sağlayacaktır ve hasta bu tutumları çevresindekilere anlata anlata bitiremez.

Özel sağlık kuruluşlarında hijyene son derece önem verilmekle beraber hizmet içi eğitim verilmektedir. Müşteri memnuniyeti amacıyla hemen hemen bütün özel sağlık kuruluşlarında halkla ilişkiler birimi bulunmaktadır ve bu birim titizlikle şikâyetleri kontrol ederek müdahale etme fırsatı bulmaktadır. Bu konuda devlet hastaneleri daha çok personel yanlılık esasken özel sağlık kuruluşlarında müşteri yanlılık söz konusudur.

Özel sağlık kuruluşlarında randevu sistemi kullanılmaktadır ve randevu çok rahat alınmakla beraber birçoğunda direk randevusuz muayene olunması müşteri olan hastanın işinin çabuk görülmesine zamandan tasarruf ederek memnuniyetini arttırmasına katkı sağlamaktadır. Bu da kuruluş olarak işletmenin prestij kazanmasına yol açar. Bunun yanında bazı büyük özel hastanelerde (Acıbadem Hastanesi vb) tam teşekküllü olup alanında bilimsel çalışmalar yapmaktadır.

About admin

Öneri Konular

E-ticarette Size Ürün Satın Aldıran Akıl Oyunları

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, pazarlama endüstrisi de özellikle çevrimiçi alışveriş yapanların kararlarını etkilemede büyük önem kazandı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir