Başlangıç ​​diline karar verin. Daha önce hiç kodlamadıysanız, yeni başlayanlara yönelik bir dil ile başlamak isteyeceksiniz, ancak yine de programınızla hedeflerinizi gerçekleştirmek için çalışmanıza izin verirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz düzinelerce dil vardır ve hepsi farklı görevlerde ve uygulamalarda mükemmeldir. Yeni geliştiriciler için en popüler dillerden bazıları şunlardır:

C – Eski bilgisayar dillerinden biri, ancak hala yaygın olarak kullanılıyor. C ++ ve Java’ya genişledikçe, C öğrenme de size bir bacak verecektir.

C ++ – Bugün, özellikle yazılım geliştirmede kullanılan en popüler dillerden biri. Öğrenme C ++ bir süre alacaktır ve daha uzun süre uzmanlaşacaktır, ancak bunu bildiğiniz zaman sayısız fırsat vardır.
Java – Hemen hemen tüm işletim sistemlerinde çalışacak şekilde ölçeklendirilebilecek bir başka popüler dil.

Python – Bu kullanımdaki daha basit dillerden biridir ve temel bilgiler sadece birkaç gün içinde öğrenilebilir. Hala oldukça güçlü ve birçok sunucu ve web sitesi uygulamasında kullanılıyor.

Bir Geliştirme Ortamı Oluşturun

Kod yazmaya başlamak için birkaç araca ihtiyacınız olacak. Bu araçlar “geliştirme ortamınız” olarak adlandırılır. İhtiyacınız olan şey, kodladığınız dile bağlı olarak değişir. Kod düzenleyici – Neredeyse tüm programcılar, özel bir kod düzenleyicisinin kurulmasından yararlanır. Notepad gibi basit bir metin düzenleyicisi kullanarak kod yazabilirken, sözdizimi vurgulayan ve çok sayıda yinelenen programlama görevini otomatikleştiren bir programınız varsa işlemi daha kolay bulacaksınız. Bazı popüler kod düzenleyicileri Notepad ++, TextMate ve JEdit içerir. Derleyici veya yorumlayıcı – Kodu yürütebilmeniz için önce C ve Java gibi birçok dilin derlenmesi gerekir. Bilgisayarınızda seçtiğiniz dil için bir derleyiciye ihtiyacınız olacak. Çoğu derleyici ayrıca hata raporlama görevlerini de yerine getirecektir.

IDE (Entegre Geliştirme Ortamı) – Bazı programlama dilleri, IDE adı verilen bir programa entegre edilmiş bir kod düzenleyicisine, derleyiciye ve hata yakalayıcısına sahiptir. Bu IDE’yi programlama dilinin web sitesinden alabilirsiniz.

Bazı Eğiticileri Tamamlayın

Daha önce hiç programlama yapmadıysanız, küçük başlamanız gerekecek. Seçtiğiniz dilin temel kavramları boyunca size yol gösterebilecek bazı eğiticileri çevrimiçi bulun. Bu, söz dizimi, değişkenler, işlevler, rutinler, koşullu ifadeler ve bunların hepsinin nasıl birbirine uyduğunu öğrenmeyi içerebilir.

Bazı Örnek ve Açık Kaynaklı Programları İndirin

Örnek kodun işlenmesi, bu dili kullanarak görevleri nasıl gerçekleştireceğinizi öğrenmenize yardımcı olabilir. Programın çalışmasını sağlayan tüm kodlara erişmenizi sağlayan sayısız örnek ve açık kaynaklı program vardır. Yapmak istediğiniz program türleriyle ilgili basit programlarla başlayın. Hata ayıklama eklentileri ile yapılan kodlama sorunlarını çözüm ile buluşturun.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir