İnsan kanında çözünmüş olarak bulunan maddeler, insan sağlığına yaralı olacağı gibi zararlı da olabilir. Bu durumda insanın kan değer kontrollerini düzenli olarak yaptırmalıdır. İnsan kanında altın, platin, civa gibi ağır elementlerin bulunmaması gerekir. Sodyum, kalsiyum, karbon, potasyum gibi bazı elementlerin ise belli bir miktarda bulunması gerekir. Bu elementlerin yokluğunda insan ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir. Değer sonuçlarının analizi bireyin psikolojisine de katkı sağlamaktadır.

Kan Değeri Kontrolü Nasıl Yapılır

Kan değer ölçümü laboratuvar ortamında birkaç santilitrelik kan ile gerçekleştiriliyor. Kan değer ölçümünü yalnızca hastalık tedavisi için değil, aynı zamanda gelecekte oluşabilecek hastalıkların tahmini için de kullanılır. Böylece kontrol sayesinde gelecekte kişinin hasta olmasına neden olabilecek durum daha bu günden giderilir ve hastalık daha başlamadan bitmiş olur.

Değer Sonuçları

Laboratuvar analizleri, insanların hayatını kurtarmada ilk sıralardadır. Çünkü yapılan analiz neticesinde hastanın şu an varsa hastalığı ile ilgili hatta gelecekte yakalanabileceği hastalıklarla ilgili tahmin yapılabilir. Bu durumun sonucu olarak insanlar gelecekte yaşama ihtimali olan hastalığı engellemek için hayatını daha dikkatli yaşamaya başlar.

Doktora Danışmak

Birçok insanın haklı olarak yaptığı doktora danışma meselesi aslında tüm insanlığın yapması gereken bir olaydır. Herhangi bir hastalık şüphesi olan birey derhal doktora danışmalı ve bireye özel tedavi yöntemleri bulunmalıdır. Yanlış ilaç kullanımı vb. nedenlerden dolayı insan kan değerleri bozulmaya uğrar ve bunun sonucu olarak birey kendini iyileştirdiğini zannederken aslında hasta olmuştur. Kan değer eksiklikleri her daim kendilerini anında belli etmezler. Örneği yağda eriyen vitaminler vücutta depolandıkları için eksiklikleri ancak depolar boşaldığında fark edilir. Bu durumda kişide geri dönüşü olmayan hastalıklara yol açabilir. Bu sebeple kan değer kontrollerini düzenli bir şekilde yaptırmalı ve gerektiği tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Kanda LDL Kontrolü

Kanda bulunan LDL kolesterolü, kötü huylu kolesterol olarak bilinmektedir. LDL kolesterol kan damarlarının arasında birikerek kan akışının yavaşlamasına sebep olur. Bazı durumlarda damar iç yüzeyine yapışarak kalp damar rahatsızlıklarına neden olur. Kalp damar hastalıkları, LDL değerleri normal olan bireylerde de görülebilir, ancak kalp damar hastalıklarının en büyük nedeni LDL kolesteroldür.

Kan Şeker Testi

Şeker hastalığı tüm insanların başına gelebilecek ve tamamen tedavi edilmesi muhtemel olmayan bir hastalıktır. Tıpta şeker ölçümü ile ilgili onlarca farklı teknik bulunmaktadır. Şeker hastalığı yaşa bağlı olmaksızın her yaşta görülmektedir. Bu nedenle her bireyin düzenli olarak şeker hastalığı kontrolüne gitmesi ve şeker hastalığına yakalanma riskini öğrenmesi uzmanlar tarafından şiddetle öneriliyor. Kontrol edilmeyen her hastalığı insan sağlığına karşı zararları oldukça fazladır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir