Ülkemizde ortalama yaşam süresi 70 ila 80 arasında değişkenlik gösterirken, çeşitli sebeplere kazalara vb. Sorunlara uğramadan genelde insan yaşamı hastalıklara bağlı olarak son bulmaktadır. İnsanlar çeşitli sebeplerden dolayı hasta olurlar ve bu sağlık sorunundan kurtulmak için tedavi görmek zorunda kalırlar. Tedavi neticesinde olumsuz bir durum olursa ne yazık ki hayatlarını kaybederler. Bu hastalıklar içerisinde bulunan şeker hastalığı, insan vücudunda bulunan pankreas organının insülin denilen maddeyi yeteri kadar salğılayamaması yüzünden ortaya çıkmıştır. Nitekim insan vücudu bu gereksinimini karşılayamadığı için doğal olarak dışarıdan takviye almak zorunda kalırlar. Aslında bu şeker hastalığı sanıldığı kadar ölümcül ve tedavisi olmayan bir hastalık değildir. Eğer İnsan kendisine bakar ve yediği içtiği bütün şeyler dikkat eder ise bu hastalığın üstesinden gelebilir.

Çözümü Var

Bazı ülkelerde çözümü olduğu ve sadece bir ameliyatla tamamen kurtulunabilinen bir hastalıktır. Bir kişi şeker hastalığına yakalandığı zaman, diyetisyen kontrolünde hazırlanan bir beslenme programı ile gayet sağlıklı bir ömür sürebilir. Şeker hastalığı insanlar arasında yani halk dilinde bulunan bir kavramdır. Normalde bu hastalığın asıl adı diyabettir. Bu rahatsızlığa yakalanan kişiler uzman diyetisyen kontrolünde hazırlanan beslenme menülerine bağlı kalarak daha sağlıklı olabilirler. Tabi sadece beslenme ile bitmeyen tedavi süreci fiziksel aktivite yaparak devam etmektedir. Daha hareketli olunarak, örneğin günlük yapılacak bir koşu veya yürüyüş bütün vücudun dengelerini düzeltecektir. Hasta kişi bu yöntemler ile birlikte ilaç kullanımına da dikkat etmelidir.

Doktor Kontrolünde

Her zaman kontrollerini yaptırdığı doktor gözetiminde ona sağlanan ilaç kullanma saatlerine de riayet etmelidirler. Bu kişiler kullanmış oldukları ilaçların dozunu ve ayarını kendileri kesinlikle belirleyemez. Yine bu da uzman doktor tarafından belirlenir. Diyabet hastası bir kişi nasıl bir tedavi yöntemi kendine uygulanıyor ise ve kendi vücudu bu tedaviye ne şekilde bir cevap veriyorsa, bunu da kendisi şeker ölçümleri yaparak ve düzenli kan kontrollerini yaptırarak takip edebilir. Şeker hastalığı insan vücudunda bazı olumsuz etkileri ile çeşitli organları da etkilemektedir. Bunlar arasında idrar içerisinde protein kaçaklarına engel olamayıp daha sonrasında ise böbrek yetmezliği hastalığına sebebiyet verebilir. Eğer hasta kişi çok fazla kilolu ise o kişinin işi diğer bu hastalığa yakalanmış olan zayıf bir kişiye nazaran daha zordur. Çünkü bu kişiler de kalp damar rahatsızlıkları da meydana gelmektedir. Sonuç olarak her hastalık adı üzerinde kötüdür. Fakat şeker hastaları düzenli hayat yaşarsa, hasta olmayan bir insandan daha sağlıklı yaşam sürebilir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir