SEO ‘ Search Engine Optimization ‘ kısaltmasıdır. Arama motorları SEO işlemleri ile web sitelerini daha kolay bir şekilde taraması için yapılan teknik kriter düzenlemelerdir. ‘Search Engine Optimization’ Türkçe de Arama motoru optimizasyonu demektir.

SEO bir web sitesi hakkında arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabilir. Arama motoru optimizasyonu yani SEO ile amaç web sitesinin değerini yükselterek arama motorunda daha üst sıralara çıkması ve dolayısı ile site ziyaretçi sayısının arttırılmasıdır.

Günümüzde çok farklı teknikler ile seo çalışmaları yapılabilir fakat değişen arama motoru algoritmalarına uygun şekilde en faydalı olanları seçilmesi ile hedefe daha çabuk varılabilir. Son dönemlerde en popüler seo çalışmaları organik hit olarak belirlenmiştir. Peki organik hit’i sitemize nasıl çekeriz?

Organik hit çekmenin en kolay yolları web sitemize girdiğimiz özgün ve kaliteli makaleler olarak bilinir. Fakat sadece makale yazmamız sitemize hit getirmemiz için yeterli olmayacağı için son dönemlerde oldukça popüler olan seo tekniği sosyal medya alanını kullanmalıyız. Yazdığımız ve yayımlamış olduğumuz makalemizi sosyal medya hesaplarımızda paylaşarak organik hit alabiliriz.

Web sitemizin sosyal medya üzerinde hesaplarını açarak, bilinirliğini ve dijital ajans reklamlarını paylaşarak otoritesini yükseltebiliriz. Unutmayalım ki paylaştığımız yazımızı ne kadar fazla kişi okur ise arama motorları üzerinde güvenilirliğimiz artacaktır ve zaman ile sıralamalarda yükseliş olarak bize geri dönüşü olacaktır.

Organik hit çalışmalarımız devam ederken web sitemize dış bağlantılardan referans olmasını sağlamalıyız. Bunun ismi ise webmaster’lerin söylediği gibi backlink alıp backlink verme olarak bilinmekte. Backlink : A sitesinden B sitesine images, tanıtım yazısı içi link, footer link vb. teknikler ile referans olmaktır. Fakat her siteden backlink almanın doğru olmadığını buradan vurgulamak isteriz. Yanlış sitelerden alınan linkler web sitemize yarardan fazla zarar gösterebilir.

Bu yüzden kaliteli ve arama motorlarının gözünde değerleri yüksek, otorite kazanmış siteler tercih edilmelidir. Günümüzde pek çok acemi webmaster’in yaptığı (sitem hızlı çıksın her siteden link alayım) hatası yüzünden siteler arama motorlarından ceza almaktadır. Çok farklı ceza sistemlerinin bulunduğu arama motorlarında en fazla verilen ceza sistemi manuel spam olarak bilinmektedir. Site içi düzenleme optimizasyonlarınızı yaptıktan sonra özgün makaleler yayımlayarak ve bunları sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak zaman ile istediğiniz yere geleceğinizden şüpheniz olmasın. SEO tamamen bir sabır ve düzgün çalışma işidir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir