‘SEO’nun yatırım getirisi nedir?’sorusunaverilebilecek cevap pazarlama için ayrılan bütçenin nasıl harcama yapılması gerektiğine karar verilmesi şeklinde bir cevap verebiliriz. Her firma veya şirket yaptığı pazarlama stratejileri ve reklamları ile her zaman çok dikkat çekici olmak ister. Bu açıdan hangi yolun daha iyi olacağına karar vermek önemli ve zor bir süreçtir. Bir pazarlama tekniği için dikkat edilmesi gereken en önemli konu ROI (Return on Investment) Yani Türkçesi yatırım getirisi demektir. Yatırım için harcanan paranın geri dönüşü ne kadar olacağı seo’nun yatırım getirisi nedir?​​​​​​​ sorusunun cevabıdır.

ROI Nasıl Hesaplanır?

SEO‘nun yatırım getirisini hesaplarken bazı terimler kullanılır. Link tıklama oranı(CTR); google’da ilk sayfadaçıkan sayfaların tıklanma oranı demektir. Dönüşüm oranı; websitesini ziyaret edenlerin, hizmet ve mal alanların oranına eşittir. Formülleştirilirse; ROI= [(Aylık aranma hacmi x Link tıklama oranı x Dönüşüm oranı x Satış Değeri) – Kampanya maliyeti] % Kampanya maliyeti.

Yatırım Getirisi Önemi

Hem markalar hem de küçük işletmeler için arama motoru optimizasyonu çok önem arz eder. Herkesin internet ortamında dolaştığı bir zamandayız. Hal böyle olunca, arama motorunda üst sırada yer almak rakiplerinden bir adım öne çıkmayı sağlar. Pazarlama için çok önemli bir konu olduğundan her firma sahibi tarafından yatırım getirisi hesaplanarak google arama motorunda üst sıralarda yer almak için gerekli yatırımlar yapılmaktadır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir