Seo konusu günümüzde çok önemli olduğundan teknik seo’ya yatırım nasıl yapılır? sorusu da merak konusu oluyor. Arama motorlarında herhangi bir konuda arama gerçekleştirildiğinde yüz milyarlarca bilgi arasından seçilmiş web sitelerini anında ekranda görebilirsiniz. Bu sistemin hızlı ve en ilgili sonuçları arama gerçekleştiren kullanıcının karşısına getirme durumu, yapay zeka ve arama motoru algoritmalarıyla birlikte yapılır.

Tecrübe Çok Önemli!

Teknik seo uygulamaları hem emek hem de tecrübe isteyen bir süreç sonunda meydana gelir. Yine güncel algoritmaların ihtiyaçlarının farkında olarak ani listeleme ve trafik kayıpları gibi çeşitli durumlarda çalışma yapan uzmanların bilgi ve deneyimiyle hemen müdahale yapılabilir olması gerekir.

Tarama Bütçesi

Arama motoru botları web sitelerini taramak amacıyla belli bir zaman harcar. Harcanmış olan bu zamana tarama bütçesi yani crawl budget adı verilir. Tarama bütçesi Search Console’daki yer alan veriler üzerinden denetimi yapılır. Dizine ilave edilen toplam sayfa sayısı, günlük olarak taranan ortalama sayfa sayısının sonucunu gösterir. Eğer elde edilen sonuç 10 ya da daha üzeriyse bunun ciddi oranda az seviyeye indirilmesi gerekir. Çünkü bu değerin ortalama üç ya da altında olması tavsiye edilir. Yine web sitesinde erişim problemi olmayan sayfaların bulunması, burada sağlanan bilgi akışının kapanmaması ve mobil sürümlü bir site olması da önemli olan diğer konulardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir