İşletme yöneticileri, hangi teknolojiye yatırım yapılacağını ve nasıl kullanılacağını bilmemektedir. Tek başına teknoloji kullanımı bir işletmede büyümeye yol açmaz ancak müşterilerin sorunlarını çözme odaklı basit bir teknoloji bu konuda önemli olmaktadır. Teknolojinin insan ve organizasyon açısından yeteneklerle birleştiği zaman değer kazandığı ve müşteri için bir problem çözdüğü zaman işletmelerin başarılı olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Yeni Yatırımlar Mı Yoksa Mevcut Düzene Devam Mı?

Yeni teknolojilere yatırım yapmak yerine, işletmeler mevcut teknolojileri daha verimli kullanmaya odaklanmaları daha doğru olmaktadır. Önceden yapılan araştırmalar, yöneticilerin teknoloji söz konusu olduğunda genellikle bu tür yatırımlardan elde edilebilecek gerçek faydaları ölçemedikleri için kötü kararlar verdiklerini göstermektedir. Sıklıkla teknoloji ilerlemesinin hızlı temposu ile geride kalmanın baskısını hissederler ve bu nedenle de tamamen yeni bir çözüm olarak yeni teknolojiye gitmeye karar vermektedirler. Bununla birlikte teknoloji yatırımı, müşteriye değer aktarımında iş dünyasına teknolojiyi monte eden genel bir iş stratejisi yoksa herhangi bir avantaj sağlayamaz. Yeni teknolojilere yatırım yapmak yerine, işletmelerin elindeki mevcut becerilerine ve mevcut teknolojileri daha etkin bir şekilde kullanmaya odaklanmaları gerekiyor.

Teknolojiye Yatırım Yapmak İsteyen İşletmeler Neler Yapmalıdır?

Yapılan araştırmalar sonucunda, çalışılan firmaların bir müşteri problemini çözmek ve diğer ticari kararları veriye taşımak için teknoloji platformlarını kullanarak başarılı oldukları tespit edildiği kanıtlanmıştır. Gerçek zamanlı veriler, müşterilerini sistemlerinin operasyonları hakkında bilgilendirmelerini ve ortaya çıkmadan önce sorunları çözmelerini sağlamaktadır. İşletmelerin çoğu web siteleri, bloglar, çevrim içi siparişler ve satışlar, sosyal medya ve belge paylaşımı gibi yaygın olarak kullanılan ve kolayca erişilebilen benzer teknolojilere yönelmektedirler. Teknolojiye yatırım yapan işletme veya kurumların geliştiğine dair kanıtların olduğu gerçeğine göz yumulamaz.

Teknolojiye yatırım yapan şirket veya kurumların kısa zaman içerisinde olmasa da uzun vadede kendi bünyelerine pozitif yönde kazandırmış oldukları gelişmeler gözle görülür bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu kazanılan olumlu etkilerin başında kendi şirket veya kurumlarının büyüme hızındaki artışları olmaktadır. Bir işletmenin gelişmekte olmasına kendi bünyesinde barındırmış olduğu ürün ve malzeme rezervinin etkisinin olduğu da atlanmadan bahsedilmesi gereken bir başka etken olmaktadır.

Teknolojiye yatırım yapıp gelişmekte olan bir firmaya örnek vermek gerekirse elbette bu firma Tesla firmasıdır. Bu firma gerek sosyal medya gerekse de diğer teknoloji kanalları sayesinde dünya çapında bir üne kavuşmuştur. Tüm dünyada isminden sıklıkla bahsetmesindeki en önemli etkenin ürünlerini teknolojiye uygun olarak geliştirmesidir. Teknolojiye yapılan yatırımlar sayesinde gelişim gösteren bu firma, şuan da günümüzde milyonlarca insan tarafında takdir edilmesindeki en önemli bir adım atma yöntemi olmaktadır. Ürünlerinde kullanmış olduğu teknolojik alt yapılar sayesinde daha kolay bir kullanım olanağı sunmasının yanında güvenilirlik vermesi sayesinde tercih edilmesi konusunda sıkıntı yaşamamaktadır.

Bu noktada düşünülmesi ve tartışılması gereken konu, teknolojiye yapılacak olan yatırımların sonucuna göre acele edilmeden beklenilmesidir. Bu davranışta doğru bir kanıya varmada yardımcı olacaktır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir