SSL Sertifikası arama motorlarının son dönemlerdeki yaptırımlarından birisi olup, adeta zorunlu hale getirilmiştir. Kullanıcı gizlilik bilgilerinin ve dolandırıcılığın önüne geçebilmek amacı ile geçilmekte olan bu sistemde, SSL Sertifikası olan web sitelerinin adres çubuğunda Güvenli Bağlantı yazmaktadır. Güvenli olmayan bağlantı yazıları aldığınız web adreslerinde ise SSL Sertifikasının kullanılmadığını anlayabilirsiniz. 1 Temmuz’dan itibaren resmen zorunlu hale getirilen SSL sistemi yüzünden mağduriyet yaşayan site sahiplerine ücretsiz SSL sertfikası kurabilme yollarını anlatacağız.

Sitenizin veritabanını oluşturduğunuz cPanel 3 aylık olarak SSL Sertifikası hediye etmektedir. 3 aylık süreç geçince tekrar kendisini yenileyen ve sitenize otomatik SSL veren cPanel üzerinden bu sisteme geçiş sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda cloudflare gibi dünyanın en büyük sitelerinden birisi olan bu web adreside ücretsiz senelik 365 günlük SSL Sertifikası vermektedir.

cPanel’e adres çubuğunuza domainadı.com:2083 yazarak giriş yaparak, AutoSSL ayarlarından CRS kodu oluşturarak navigasyonu takip ederek, SSL kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Çoğu Sertifikayı aktif eden webmaster’in yaşadığı en büyük sorunlardan birisi aktif edilmesi halinde bile sitenin Güvenli Bağlantı olarak görünmemesidir. Bunun sebepleri ise aktif edilen SSL’den sonra Site içerisindeki http linklklerin https olarak değiştirilmemesinden kaynaklı bir sorundur.

Cloudflare ise kesinlikle önerdiğimiz bir hem güvenlik sitesi, hem de SSL alabileceğiniz bir adrestir. Önerilerimizin sebebi ise Cloudflare’ye kayıt olduktan sonra, sitenizi kayıt ettiğinizde size kendi dns bilgilerini vermekte. Bu dns bilgilerinizi sitenize kullandığınız durumunda web adresinize gelen Web Attack, Ddoss vb. saldırılarda cloudflare güvenlik sistemi sitenizin ip adresini otomatik olarak anlık değiştirerek saldırıların önüne geçmektedir. Bir çok bedava SSL Sertifikası veren siteler bulunsada bizim önerdiğimiz yukarıda belirtmiş olduklarımızdır. SSL sorunları için konumuzun altından sorular sorabilir, beraber çözüme kavuşabiliriz.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir