Çok uzun bir süredir hayatımızda bulunan internet ve web siteleri çoğu kişinin telefonunda, tabletinde, bilgisayarında ya da televizyonunda bile yer edinmiş durumda. Hayatımızda ki en küçük şeyleri bile değiştiren bu internetin en büyük mirası ise web ve web siteleri oldu. Çoğumuzun en küçük şeyde bile başvurduğu bu sitelerin hayatımızın bir parçası olduğu kanıtlanmış bir gerçek.

Hayatımızda Değişen Şeyler

Web ve Web siteleri ile hayatımızdaki en büyük değişim tabi ki de iletişim oldu. Facebook, Twitter, Skype gibi sosyal medya siteleri sayesinde iletişim her insan için çok rahat bir düzene ulaşmış oldu. Fakat bu kolaylık normal şartlarda ki iletişimimizi tehlike sokmuş durumda. Çünkü insanlar artık yüz yüze konuşmak yerine internetten yazmayı tercih ediyor ve bu karşılıklı insan ilişkilerini çok büyük şekilde zor duruma sokuyor.

Web sayesinde hayatımızda değişen ikinci şey ise kitap ve kitap okuma alışkanlığı oldu. Eskiden aldığımız kitapları güzel ve heyecanlı bir şekilde okuyunca adeta içinde doğup ölüyorduk ve her şekilde hayal gücümüz büyük bir düzen içine giriyordu. Fakat şimdi çıkan online kitaplar sebebi ile artık o kitap kokusu yerini ekran görüntülerine bırakmış durumda.

Web sayesinde hayat üzerinden değişim olarak adlandırdığımız üçüncü şey ise bilgi öğrenmek ve kavramak oldu. Eskiden kütüphaneye gidip ansiklopedi ve kitaplar aracılığı ile kazandığımız bu bilgileri şimdi web siteleri ve youtube kanalları gibi yerlerden öğrenmekteyiz. Tabi ki de bu yollardan bilgi öğrenmek zararlı değil tam tersi buradan öğrenmek hem daha basit hem de daha pratik. Fakat kitap ve ansiklopedilerden öğrenilen bu bilgiler insanların aklında daha kalıcı bir şekilde bulunuyor.

Hepimizin en büyük hobilerinden biri olan ve boş zamanlarımızda yaptığımız şeylerden biri olan müzik dinlemek de artık web ve web siteleri sayesinde epey değişik bir hal aldı. Eskiden aldığımız mp3 çalarlar sayesinde dinlediğimiz ve huzuruna rahatça kavuştuğumuz müzik artık spotify, youtube gibi sitelerden dinlenmeye başlanmış. Üstelik spotify gibi sitelerden ücret alınarak oluyor bu müzik dinleme keyfi. Tabi ki de bu yollar daha basit ve pratik ama eskiden aldığımız zevki kesinlikle şimdi vermemekte.

Web siteleri sayesinde hayatımızda bunun gibi birçok değişiklik oldu. Bazıları iyidir, bazıları kötüdür ama apaçık belli olan bir şey var ki web ve web siteleri insanların sosyalleşmesini uzun bir süredir bitirdi ve bitirmeye devam ediyor. Umarız ki bu değişim fazla sürmez.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir