Bir web sayfası hazırlamak günümüzde birçok kişinin yapmak istediği iştir. Web sayfası yapmak için iki seçeneğimiz vardır.

Bunlar:

1.Paket Yazılımlar Kullanarak.
2.Kod Yazarak.

Paket yazılımlar sizden belirli bir ücret karşılığında sizin için web sitesi hazırlamanın çok büyük bir kısmını halledecektir ancak yine de tam anlamıyla istediğiniz web sayfasını hazırlayabilmek için kendiniz kod yazarak ve tasarım yapmanız gerekecektir. Biz burada ikinci seçeneği kod yazarak web sayfası yapmaktan bahsedeceğiz.

Öncelikle hazırlayacağınız web sitesi kaç sayfa içerecek ve ne kadar büyük bir kitleye hitap edecek. Bunları belirledikten sonra kendinize bir domain(alan adı) ve hosting(barındırma) alarak bu işe ilk adımı atabilirsiniz. Ziyaretçilerin sitenizi bulabilmesi için akılda kalıcı bir domain bulmalı ve hazırlayacağınız web sayfasının büyüklüğüne göre hosting paketi kiralamanız gerekiyor.

Domain ve hosting aldıktan sonra yapacağımız ilk iş bu web sayfasını hazırlamak. Web sayfasını hazırlamayı iki başlık altında inceleyecek olursak bunlar tasarım ve kodlamadır.

Tasarım

Hazırlayacağımız web sayfası insanlara güzel görünmeli ve siteye giren ziyaretçiyi yormamalıdır. Ziyaretçi sitede kolayca gezinebilmeli ve en önemlisi aradığını sitemizde rahatça bulabilmelidir. Burada hazır tema kullanabilir ya da html, asp, java, phyton gibi web yazılım hazırlayacağımız bir dil seçerek bu işin kodlama kısmına geçebiliriz.

Kodlama

Sayfamızın tasarımını hazır bir tema alarak hallettik ya da kendimiz sıfırdan tasarlamaya karar verdik. Her iki seçenekte de profesyonel bir web sitesi oluşturmak istiyorsak arka planda çalışacak iyi bir kod yazmamız gerekiyor. Eğer daha önce bir kod bilginiz yoksa endişelenmeyin, yapacağınız çalışmalar ile kısa sürede kod yazmayı öğrenebilirsiniz. Kod yazarken kitaplardan, videolardan ve internetteki ücretli kurslardan faydalanarak profesyonel bir web yazılımcısı olabilirisiniz.

Temel bir web sayfası oluşturacaksak html bilmemiz ve yazım kurallarına uymamız bizim için yeterli olacaktır. Html derlenmeden çalışan bir il olduğu için kod yazarken dikkatli olmalıyız. Html dilini kullanarak web sayfamıza yazılar, resimler, tablolar ekleyebiliriz. Ancak zamanla bu size çok sade gelemeye başlayacaktır ve sitemizi artık görsel kısmını geliştirmek isteyeceksiniz. Burada devreye sss girecek.

Css:”Cascading Style Sheets” baş harflerinden oluşur. Türkçe karşılığı basamaklı stil sayfasıdır. Stiller web sayfasını günümüzdeki haline gelmesini sağlamıştır. Stiller olmadan hazırlayacağını bir web sayfası görsel açıdan çok zayıf olacaktır.

Web sitemizi Css ile görsel kısmını da hallettiğimize göre artık sitemizi daha profesyonel bir hale getirebilir java,phyton,asp.net,php bu dillerden birini seçerek sitemize kullanıcı ekleyebilir ve dışarıdan veri alarak işleyerek veritabanımızda tutabiliriz. Veritabanında tuttuğumuz verileri yorumlayabilir ve bu veriler yola çıkarak artık bu işten para kazanabiliriz.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir