Web sitelerindeki klasikleşmiş kavramlar aslında birçok insanın bildiği belirli kelimelerdir. Örneğin, İnternet, Web, FTP, WWW, URL gibi birçok kelimeyi normal yaşantımızda görmüşüzdür.

İnternet Nedir?

İnternet aslında bilgi işlem kaynaklarının küresel bir ağdır. İnterneti, yönlendiricilerin ve devrelerin bir dizi paylaşılan kaynak olarak fiziksel bir koleksiyonu olarak düşünebilirsiniz.

Geçmişte verilen bazı ortak tanımlar şunlardır :

TCP / IP iletişim protokolüne dayanan bir ağ ağı.

Bu ağları kullanan ve geliştiren bir topluluk.

İnternet Tabanlı Hizmetler

İnternet kullanıcılarına sunulan temel kavramlardan bazıları –

E-posta-dünyadaki diğer İnternet kullanıcılarıyla iletişim kurmanın hızlı, kolay ve ucuz bir yolu.
Telnet-bir kullanıcının yerel bir sistemmiş gibi uzak bir bilgisayara oturum açmasına izin verir.

FTP-bir kullanıcı başka bir İnternet bağlantılı bilgisayardan bir bilgisayarda saklanabilir dosyanın hemen hemen her türlü aktarmak için izin verir.

UseNet news-konuların binlerce bir kombinasyon haber ve tartışma hizmeti sunan bir dağıtılmış Bülten Tahtası.

World Wide Web (WWW) – Internet bilgi kaynaklarına bir köprü arayüzü.

WWW nedir?

WWW World Wide Web için duruyor. World Wide Web’in teknik tanımı-köprü metni Aktarım Protokolü (HTTP) kullanan internetteki tüm kaynaklar ve kullanıcılar.

Web mucidi Tim Berners-Lee’nin bulmasına yardımcı olduğu organizasyondan daha geniş bir tanım geliyor, World Wide Web Konsorsiyumu (W3C): World Wide Web, insan bilgisinin bir düzenlemesi olan ağa erişilebilir bilgilerin evrenidir.

Basit bir ifadeyle, World Wide Web, İnternet’teki bilgisayarlar arasında bilgi alışverişi yapmanın, onları interaktif multimedya kaynaklarının geniş bir koleksiyonuna bağlamanın bir yoludur.

HTTP nedir?

HTTP Köprü metni Aktarım Protokolü anlamına gelir. World Wide Web’i mümkün kılan köprü metni belgelerini aktarmak için kullanılan protokol budur.

Standart bir web adresi gibi Yahoo.com bir URL olarak adlandırılır ve burada önek http protokolünü gösterir.

URL nedir?

URL tekdüzen kaynak Bulucu için duruyor ve World Wide Web adresleri belirtmek için kullanılır. Bir URL, web’e bağlı herhangi bir kaynak için temel ağ tanımlamasıdır (örn, köprü metni sayfaları, resimler ve ses dosyaları).

Web sunucusu nedir?

Her Web sitesi bir Web sunucusu olarak bilinen bir bilgisayarda oturur. Bu sunucu her zaman internete bağlıdır. İnternete bağlı olan her Web sunucusuna, periyotlarla ayrılmış 0 ve 256 arasında bir dizi dört sayıdan oluşan benzersiz bir adres verilir.

Web Tarayıcısı nedir?

Web tarayıcıları PC’nizde yüklü yazılım vardır. Internet’e erişmek için Netscape Navigator, klasik olan Microsoft Internet Explorer veya Mozilla Firefox gibi bir web tarayıcıları gerekir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir