İnternetin gelişip insanların kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber web kelimesi de hayatımıza girmiştir. Web internet üzerindeki servislerden biridir. İnternet üzerinde yazı, grafik, resim, ses ve hareketli görüntülerden oluşan dokümanları internet aracılığıyla diğer bilgisayarlara ulaştırır. Bu hizmetin görülebilmesi için arka planda çalışan birçok yazılım vardır. İnsanlar zamanla öğrenmek, bilgi ve haber almak, eğlenmek ve boş vakitlerini değerlendirmek için kitle iletişim araçları yerine internet kullanmaya başlamıştır. Böylelikle de web site kavramı öne çıkmıştır. Yani insanlar ihtiyaçlarını karşılamak için geleneksel kitle iletişim araçları yerine modern kitle iletişim aracını kullanmaya başlamıştır. Dilerseniz size web site nedir? Yayılma sebebini anlatayım.

Web Site Nedir?

İnternet kullanımının artmasıyla beraber web siteleri ortaya çıkmıştır. Peki, nedir bu web site? Web site çağın medyası olan internetin içinde size ait bir panodur. Bu panoda bilgi, haber, eğlence ve sizin hoşunuza giden birçok konuda içerik paylaşabildiğiniz bir alandır. Bunu bir web sitesi kurarak yapabilirsiniz ama öyle içerik paylaşım derdiniz yok ise web sitelerini bilgi almak eğlenmek veya haber almak gibi ilgilendiğiniz her konuda araştırma yapabileceğiniz kütüphane olarak da kullanabilirsiniz.

Web Sitelerin Yayılma Sebebi

Değişen ve gelişen dünyamız da internetinde gelişme gösterip yayılmasıyla beraber web siteler ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan bu web sitelerde içerik paylaşımları yapılmaya başlamıştır. Yani zamanla internet her konunun olduğu büyük bir kütüphaneye dönüşmüştür. İnternetin gelişip global bir hale gelmesi web sitelerinde doğru orantıda arttırmıştır ve son zamanlar da özellikle web site kurularak internet üzerinde para kazanılmaya başlayınca oldukça yoğun bir taleple artmıştır. Özellikle günümüzde bu işten para kazanan insanlar ortaya çıktıkça diğer insanlarda onların deneyimlerinden faydalanıp internet üzerinde site kurmaya başlamışlardır.

Böylelikle web site yayılarak büyük bir iş potansiyeli yaratmıştır. Hatta web site kurup şirketleşen web siteleri de bile var. Dolayısıyla yayılma sebebiyle bu web siteleri aynı zamanda bir pazar olmaya başlamıştır. Son zamanlarda reklam verenlerin internet reklamcılığına yönelmesiyle kazanç sistemi doğmuştur bu da içerik üreticilerin bu yolla kazanç sağlayan bir web site kurması yaygınlaşmasının en büyük sebep olmuştur.

Popüler web sitelerinin bazıları da şunlardır; onedio.com, reddit.com, sahadan.com, ınternethaber.com, tamindir.com, mail.ru, dizibox1.com, yemeksepeti.com, apple.com vb. gibi büyük şirketler ya web siteler açarak büyüyor ya da zaten büyük bir şirket olarak pazarlama amacıyla web sitesi kuruyor. İşte web sitesi bu sebep sonucunda yaygınlaşmıştır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir