Günümüz dünyasında internet sitelerinin ve internet mağazacılıklarının geliştiği kaçınılmaz bir gerçektir. Hayatımızın tüm alanına girmiş olan internet gencinden yaşlısına, herkes tarafından kullanılmaktadır. Bunun yarattığı farkındalık ile de tüm kurum ve kuruluşlar kendilerine internet dünyasında bir yer edinmeyi amaçladılar. Öncelikle büyük şirketler olmak üzere, küçük ve orta ölçekli işletmelerin de yavaş yavaş internet üzerinden bize ulaştıklarına şahit olduk.

Bir şirket için en önemli alanlardan biri olan AR-GE çalışmalarına internetteki imaj yönetimi de eklenmiş oldu. Kurum yetkilileri tüketici üzerinde bıraktığı etkiyi arttırmak ve iyi yöne çekebilmek için onlara web siteleri üzerinden ulaştı. Gerekirse aplikasyon dediğimiz, telefonlarımızdan bir tıkla ulaşabildiğimiz uygulamalar oluşturdular. Bütün bunlar doğal olarak görselliğin önemini de gözler önüne serdi.

Tasarımın Önemi

Kuruluşun herhangi bir web sitesinin olması da yeterli olmadı elbette. Cıvıl cıvıl renklere sahip internet dünyasında dikkat çekebilmek için kendi web sitelerinin grafik tasarımlarını da etkili ve gösterişli yapmaya yöneldiler. Bunun için de uzmanlar işe alındı, her şey usulüne göre yapıldı. Etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz çünkü hiçbir günümüzü onlarsız geçiremez hale geldik.

Bir bankaya ya da bankamatiğe uğramak yerine bize neredeyse tüm imkânları sunan web sitesine girip işimizi telefonlarımızın ya da bilgisayarlarımızın başında hallettik. Her günümüzü burada geçirdiğimizden de tasarım gözümüze takılmaya başladı fakat zaten yetkililer bunu bizden bir adım önce görmüştü. Web sitesi tasarımlarını en güzel hale getirmek için çalışmalarını yaptılar ve dahası devamlı gelen güncellemeler ile kendilerini değiştirip durdular. Olumlu etkilerini gördüklerini söylemek yanlış olmaz.

Web Sitesi Oluşturulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurumun imajının da bir göstergesi haline gelmiş olan web sitelerinin rahatlıkla ve hızla oluştuğu söylenemez. Aksine her detay düşünülerek tasarlanırlar. Kurumun içeriğini ne kadar yansıttığından hangi gayeyi güttüğüne kadar her şey düzen ve renklerle ifade edilir. Yıllardır süregelen bir şirketin nasıl bir ağırlığı varsa bunu kendi internet sitesinde de yansıtmalı, asla bozmamalıdır. Dinamik ve genç bir hedefi olan kurumlar ise kendi enerjik kimliklerini öne çıkaracak renkler ve temalar ile bunu desteklemelidir.

Tüm bu ayrıntılarla uğraşan uzmanlar şirketin istekleri ve kimliği doğrultusunda hareket ederken toplumdan gelecek olan tepkiyi de ölçerek kullanımını olabildiğince basite indirgemeye çalışır. Kolay ve rahat kullanımı olmayan bir sitenin olmasının da bir anlamı kalmaz. Bunların yanı sıra dil seçeneklerinin olması ve sitenin altyapısının sağlam olması da önemli diğer ayrıntılardandır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir