Web bilindiği üzere, web tarayıcılarımızdan ulaşabildiğimiz kaynaklardır. Telefonumuzda veya bilgisayarımızda Web üzerinde gördüğümüz tüm medya, bizim cihazımızın hafızasında değildir. Kişilerin veya genellikle kurumların cihazlarındaki hafızalardadır. Bizden belki de binlerce kilometre uzaktaki bir hafızada bulunan bir resmi veya videoyu kendi cihazımızda görmemizi sağlayan şey Web’tir.

Peki, Web’in bizim için önemi nedir? Aslında bu soru kişisel olarak pek çok şekilde cevaplanabilir. İnsanların Web’i kullanmaktaki amaçları fazlaca çeşitlendirilmiştir. Fakat benim bahsedeceğim açı biraz daha tekniğe girecektir.

Web’i Tasarlamak:

Web tasarımı için pek çok farklı programlama dili kullanılabilir. HTML, CSS, PHP, SQL, Java, JavaScript, Python, C#, VB.NET gibi. Görüldüğü üzere çok çeşitli dilleri çok çeşitli şekillerde kullanmak mümkündür. Web, bütün bu entegreleri bir arada toplayabilir, çalıştırabilir. Web’in insanlar için önemli olması da aslında bundan kaynaklanıyor. Python üzerinde yaptığınız bir projeyi, yalnızca HTML & CSS dillerini kullanarak oluşturduğunuz Web sitesine entegre etmek ve bunu dünyaya açmak mümkündür.

Sosyal Web:

Bazı ‘sosyal medya’ mecraları geliştiğinden bu yana, Web’in insanlar için önemi dendiğinde ilk akla gelen şeyin sosyal medyalar olması hem garip hem de normal karşılanabilir bir durumdur. Milyonlarca sosyal medya kullanıcısı (tüm sosyal medya kullanıcılarının yarısından fazlası) sosyal medyayı hangi sebeple kullandıklarını dahi kendilerine ve çevrelerine açıklayamaz. Bu genel anlamda sosyal medya kullanımı dışındaki psikolojik duruma bağlıdır ve bu psikolojik durum da genellikle çevresel faktörlere bağlıdır. Sosyal medyanın insan üzerindeki etkilerini ortaya koymaya çalışan pek çok araştırma vardır ve bunlar genellikle ‘bağımlılık’ olarak adlandırdığımız durumlara işaret eder.

Web Yalnızlığımızı mı giderir?

Herhangi bir mecradan Web’e girdiğimiz zaman, o anda orada bizden başka bir sürü insanın olduğunu bilmek, bizim yalnızlık hissimizi geçici de olsa dizginlemeye yetiyor. Oradaki sürekli akış ve bu akışın medyalarını ‘gözlemlemek’ bize o anda orada insanlar olduğu ve yalnız olmadığımız hislerini veriyor. Kalabalık arkadaş ortamlarında dahi, kişi kendini haz duymadığı bir konudan soyutlamak için veya daha da kalabalık hissetmek için veyahutta yalnızca artık alışkanlık olduğu için sosyal medyanın bu etkisine ihtiyaç duyabilir.

Kıyafet Seni Giymemeli, Sen Kıyafeti Giymelisin:

Bu söz dürüst olarak söylemem gerekiyor ki müziklerini çok da sevmediğim birine ait. Justin Bieber. Evet, insan herkesten bir şeyler öğrenebilir. Fakat kişiden çok söze odaklanalım. Bunu Web’in insanlara; bize etkisini görebilmek için düşünelim. Web, teknolojik bakımdan gerçekten çok üstün ve kullanışlı bir araçtır fakat bu, bu konuyla ilgilenenler için böyledir. Farklı mesleklere sahip milyonlarca kişi için kaç tane programlama dili barındırdığı ve hangi teknolojileri içerebildiği o kadar da önemli bir konu olmayabilir. Fakat ‘beyin’ dediğimiz nesne, görmediği ‘şey’i hayal edemeyen bir nesnedir ve yalnızca bir öğrenme makinesidir, bir kâşiftir. Bu makineyi amacı dâhilinde kullanmak bize zor ve ağır geliyorsa; çözülmesi zor, geçmişten, kendi hayatımızın geçmişinden veya kalıtsal olarak aldığımız travmalar bulunuyor demektir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir