webmaster tools

Yeni başlayan webmaster’ler için faydası olabileceğini düşündüğümüz bir konuya değinerek bu makalemizi yazmak istedik. Çoğu webmaster ilk site açmayı düşündüğünde ve açtığında webmaster tools’tan haberdar olmaz. Bunu zaman ile öğrendikten sonra yapmış olsalarda zaman kaybı yaşamaktadırlar. Seo alanında vakitin ne kadar önemli olduğunu söylememize gerek bile yok aslında bu yüzden webmaster tools’u öncelikli olarak tanımamız gerekiyor. Dünyanın en büyük arama motoru olan Google.com ‘a sitemizi kayıt etme ve bir çok işlemi yaptığımız araçtır. Sizlere yeni başlamanız halinde sitenizi nasıl kayıt edeceğinizi ve neler yapmanız gerektiğini kısaca anlatacağız.

Sitemizi Webmaster Tools’a Kayıt Edelim.

1-) Oluşturmuş bulunduğumuz sitemizde tüm işlerimiz bittikten sonra buradan gmail hesabımız ile giriş yapıyoruz.
2-) Webmaster Tools diğer ismi ile ( Search Console ) ‘de Özellik ekle ve Mülk ekle butonuna basarak, karşınıza çıkan adres çubuğuna site ismimizi yazıyoruz ve tamam diyoruz.
3-) Karşımıza çıkacak olan alternatif doğrulama seçeneklerinden kendimize uygun olanı seçip sitemizi doğruluyoruz.
4-) Doğruladığımız mülkümüzde sırasıyla yapacağımız işlemleri sıralayalım.

Google Search Consolo’de Sitemizde Yapacağımız İşlemler.

1-) Doğrulamış olduğumuz mülkümüzün üzerine tıklıyoruz ve Arama trafiği’ne tıklıyoruz.
2-) Arama trafiği > Uluslararası hedefleme > Ülke > Türkiye’yi işaretliyor ve tamam diyoruz.
3-) Web sitemize bir site haritası oluşturmalıyız. Buradan site adresinizi yazarak dosyalarımızı ftp’e sitemizin ana dizinine atıyoruz.
4-) Google Search Consolo’de sitemizin üzerine tıklayarak Tarama > Sita Haritaları > Site Haritası Ekle/Test Etme butonuna basarak karşımıza çıkan site url’mizin sonuna sitemap.xml yazıp tamam diyoruz.

Bu işlemleri sırasıyla yaptıktan sonra web adresimizi Google arama motoruna eklemiş ve site haritamızı oluşturmuş oluyoruz. Bu web siteleri için kesinlikle yapılması gereken bir işlem olarak kabul edilmektedir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir